A kekszeket díszíteni sokféleképpen lehet, magvakkal, írókázással, színes mázzal. A kekszkészítést, díszítést sokáig nem találtuk izgalmasnak, amíg rá nem akadtunk Arty McGoo blogjára, aki elképesztő, hihetetlen csoda dolgokat kreál. Mellesleg egy életvidám, bohém, rendkívül szórakoztató hölgynek tűnik. Nála a cukormázas keksz olyan, mint egy festővászon, és alkotásai miniatűr festmények, vagy apró színes domborművek. Teljesen belevetette magát ebbe a világba, és nagyon magas szintre emelte a műfajt. Minden csodálatunk az övé.
Ez a hihetetlen mértékű kreativitás adta az inspirációt, hogy mi is kipróbáljuk a kekszfestést. Először a PandArte találkozóra kísérleteztünk pandás kekszeket, és szembesültünk a kekszdíszítés nehézségeivel.
- A keksz felületének simának kell maradnia sütés után is, ezért fontos a jó recept. Marcipános kekszreceptet itt találtok.
- A cukormázat pont olyan állagúra kell keverni, hogy ne folyjon le a keksz szélén, ez körülbelül a tejföl sűrűségéhez hasonlítható. Pontos receptet ehhez nem tudunk nektek adni, 1 tojásfehérjét kell pár csepp citromlével és annyi porcukorral kikeverni (kézi habverővel), hogy ezt az állagot megkapjuk. A cukormázat az itt látható videó szerint kell egyenletesen felvinni a keksz felületére habzsákkal. Hagyni kell legalább egy éjszakán át száradni a mázat, és másnap lehet nekiállni a díszítésnek.
- Festeni gél állagú ételfestékkel a legpraktikusabb. Viszont fontos, hogy a festéket mindig higítsuk vízzel, mert a gél száradás után is gél marad, azaz, ha nem higítjuk, akkor nem fog megszáradni teljesen. És ki akar tömény ételfestékgélt enni? Senki, inkább higítsuk, amennyire csak lehet. Viszont arra is vigyázzunk, hogy ne legyen túl vizes sem az ecset, amikor festünk, mert a túlzott nedvesség feloldhatja a cukormázat. Érdemes egy kis tálkában vagy műanyag festőpalettán kevergetni a színeket. Természetes színezékekkel is próbálkozhatunk: céklapor, kurkuma, kakaópor, zöldtea por, liofilizált porrá tört gyümölcsök (málna, áfonya) - ez utóbbival még nincs tapasztalatunk, de az intenzív málnaíz miatt a listánkon szerepel.
- Lehet közvetlenül a cukormázra festeni, vagy pedig kis tálkában színezhetjük magát a cukormázat, amit aztán habzsákkal rányomunk a kekszre különböző alakban. Ha a száraz cukormázra írókázunk friss cukormázzal, dombormű hatást érhetünk el.
A pandás keksznyalóka volt a legelső festett kekszünk, majd következtek az őszi gyümölcsök és falevelek (lásd a következő poszt). És ez még csak a kezdet.
A festett kekszek ékességei lehetnek a desszertasztalnak, hiszen megannyi lehetőséget rejtenek magukban, színben, formában variálhatóak, és napokkal hamarabb is el lehet készíteni őket, hiszen nem romlanak meg rövid idő alatt. Karácsonyfadísz is készülhet festett kekszből magunknak, vagy ajándékba a szeretteinknek.
Utolsó kommentek